blog

İş Eldivenlerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Satış temsilcilerimizin sıklıkla karşılaştığı sorulardan bir tanesi, İş Eldivenlerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır? Sorusudur. Dürüst olmak gerekirse, bu sorunun cevabı tamamıyla size bağlı

Satış temsilcilerimizin sıklıkla karşılaştığı sorulardan bir tanesi, İş Eldivenlerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır? Sorusudur. Dürüst olmak gerekirse, bu sorunun cevabı tamamıyla size bağlı, bir ayda olabilir altı ayda. Eğer eldivenleriniz günlük kullanıma bile birkaç günde yıpranmaya başlıyorsa, bizce eldiven aldığınız yeri hemen değiştirin. Ancak bir çift eldivenle 3-4 hafta boyunca 7-24 çalışıyorsanız, yıpranmaları çok normal. Eğer eldivenlerinizi her gün düzenli olarak kullanıyorsanız, belirli aralıklarla yenileme ihtiyacı olması gayet doğal.

Bir iş eldiveninin kullanım ömrü; kullandığınız işe, eldivenin o işe ne kadar uygun olduğuna, eldivenle ne sıklıkla ve ne kadar uzun süre çalışıldığına, eldivenlerinizi üretici talimatlarına uygun kullanıp kullanmadığınıza ve saklama koşullarınıza göre değişiklik göstermektedir.

 

ELDİVENLERİNİZİN YENİLENMELERİ GEREKTİĞİNİ GÖSTEREN BİRKAÇ İŞARET

AŞINMA VE YIRTILMALAR YENİLEME İHTİYACININ EN BELİRGİN İŞARETLERİDİR

Bahçenizde çim biçmek veya bahçeyi süpürmek gibi işler yapacaksanız, Elinizdeki eski, yıpranmış, delik eldiven sizin işinizi bir süre daha görecektir. Fakat gün boyu çalıştığınız, tehlikeli iş koşullarında eski, yıpranmış bir eldiven size ihtiyaç duyduğunuz korumayı sağlayamaz.

Aklınızdan çıkartmamanız gereken şeylerden biri, eldivenlerinizin herhangi bir yerindeki küçük bir yırtık veya deliğin bile güvenliğinizi ciddi oranda tehlikeye attığıdır. 4. Seviye aşınmazlığa ve delinmezliğe sahip Maya İş Eldiveni ile çalıştığınız farz edelim. Eldivenin dikişinin bir yerinden sökülmeye başladığını fark ettiniz. Bu durumda, elinizde hala aşınmaya ve delinmeye karşı dayanıklı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 4. Seviye olmadığı kesin.

 

Eldivenlerinizi çalışmaya başlamadan önce kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu gibi küçük önlemler sizi kesilme, yaralanma ve yanma gibi birçok tehlikeden koruyacaktır. Tam tersine İş sonrasında eldivenlerinizi bir kenara atıp bırakıyorsanız, kendinizi yok yere tehlikeye atıyorsunuz demektir. Çünkü eldivenlerinizin durumunu kontrol etmek için ayıracağınız bir dakika göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilecek bir kazanın önüne geçebilir.

 

ELDİVENLERİNİZİN KULLANIM ÖMRÜNÜ UZATIN

Yazının başındaki İş Eldivenlerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır? Sorusuna geri dönersek, eldivenlerinizin kullanım ömrünü uzatmak için yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de eldivenlerinizi kuru temizlemeye vermektir. Eminiz hiçbiriniz işte çalışırken giydiği gömleği yıkamadan haftalarca giymiyordur. Neden eldivenler söz konusu olunca temizliği ihmal ediyorsunuz.

Ark ışığına maruz kalan eldivenler her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Ayrıca ısı ve ateşe karşı dayanıklı olanlar da zamanla, üzerinde biriken kir, toz, yağ gibi yabancı maddeler nedeniyle yanmaz özelliklerini kaybedebilirler.

 

Unutulmamalıdır ki iş eldivenleri sadece iyi durumdayken etkin koruma sağlamaktadırlar.  Eğer yüksek ısılara karşı koruma istiyorsanız tek bir dikişin sökülmesi bile cildinizin ısıya maruz kalmasına neden olacaktır. Aynı durum kesilme ve delinme tehlikeleri için de geçerlidir. Her eldiven eninde sonunda aşınacak ve kullanım ömrünü dolduracaktır. Bu süreyi belirleyen temel etmenler maruz kalınan koşullar ve onlara ne kadar iyi baktığınızdır. Delinme, sökülme ve yırtılmalara karşı düzenli kontroller ve doğru şekilde temizlendikleri takdirde, eldivenlerinizin daha uzun süre dayanacakları kesindir. Her eldivenin kullanım ömrü farklı olsa da yenilerini satın almak istediğinizde Teknoloji Eldiven olarak her zaman yanınızdayız.